WordPress Nedir? Özellikleri ve Dosya Yapısı

Wordpress ipucu

Bugün yapılan internet sitelerinin çoğu WordPress alt yapısını kullanıyor. Bu açık kaynak kodlu geliştirilebilir CMS yazılımı hakkında bilgiler vereceğiz.

İnternet sitelerinin alt yapısı olan yazılımlar pek çok açıdan önem arz etmektedir. Gerek SEO için, gerek kullanıcı deneyimi için, gerekse de web üzerindeki uyumluluklar için dikkat edilmesi gereken konudur. Bununla birlikte internet sitenizi hazırlarken sıfırdan bir yazılım yaptırmak hem zaman açısından, hem de bütçe açısından oldukça zorlu bir süreçtir. Bunu tercih etmek yerine hazır olarak sunulan CMS yazılımı WordPress’i kullanabilirsiniz. PHP yazılım dili ile hazırlanan gelişmiş bir CMS yazılımı olan WordPress ile aklınıza gelen tüm kategorilerde internet sitelerini sadece bir kaç saat içerisinde tamamlayabilirsiniz. İsterseniz WordPress’i yakından tanıyalım.

WordPress Nedir?

WordPress, açık kaynak kodlu olarak hazırlanan bir CMS yazılımıdır ve herkes tarafından geliştirilebilmektedir. Tema ve eklentiler ile sade bir blog kurabileceğiniz gibi gelişmiş bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz. WordPress kurmak ve yönetmek için herhangi bir yazılım bilgisine de sahip olmanıza gerek yok. Pek çok farklı dilde yayınlanmakta olan WordPress alt yapısı Türkçe dilini de desteklemektedir.

Neden WordPress Tercih Etmeliyiz?

WordPress’i tercih etmeniz için pek çok farklı avantaj bulunmaktadır. Bunlar;

Ücretsiz PHP Yazılım Alt Yapısı

Sıfırdan bir PHP yazılımı yaptırmak için harcanacak olan bütçeler oldukça yüksektir. Bu yüzden hali hazırda var olan WordPress’i tercih ederek bütçenizi koruyabilir, farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz. Yazılım için yüksek ücret ödemek yerine eğer ücretsiz bir WordPress teması beğenmiyor iseniz ücretli tasarımınızı uygun fiyatlar ile entegre ettirebilirsiniz.

Geliştirilebilir Yazılım Alt Yapısı

WordPress’i dilediğiniz gibi şekillendirerek kullanabilirsiniz. Eğer yazılım bilgisine sahipseniz WordPress ile harika internet siteleri yaratabilirsiniz. WordPress, herkes tarafından geliştirilebilir bir alt yapı olduğu için yazılım bilgisi olanlar tarafından tema ve eklenti yapmanızı sağlar.

Tema ve Eklenti Desteği

WordPress ile istediğiniz kategoride internet sitesi hazırlayabilirsiniz. Sade bir kişisel blog sitesi yapabileceğiniz gibi gelişmiş bir e-ticaret sitesine de sahip olabilirsiniz. Bunların en güzel yanı ise tabii ki yine ücretsiz olması. Geliştirilebilir bir alt yapı olan ve dünyada en çok tercih edilen CMS yazılımı olarak dikkat çeken WordPress için ücretsiz pek çok tema ve eklenti bulunuyor.

WordPress ile uyumlu olarak ücretsiz bir şekilde edinebileceğiniz onlarca kategoride binlerce tema ve eklenti bulunmaktadır. E-ticaret temaları, haber temaları, blog temaları, kurumsal temalar ve daha pek çok temaları indirerek birkaç dakika içerisinde ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kolay Yönetilebilir Admin Paneli

WordPress’i tercih etmeniz için en önemli etkenlerden biri de dünyanın en kolay yönetim paneline sahip olmasıdır. Öyle ki zaten Türkçe olan yönetim panelinde herşey net bir şekilde önünüzdedir. Herhangi bir kod bilgisi veya yazılımsal bilgiye sahip olmadan internet sitenizi yönetebilirsiniz. Hatta bu kolay yönetim panelini sürekli olarak kullanmaya başladığınızda temel düzeyde HTML ve PHP kod bilgisine de sahip olabilirsiniz.

Arama Motoru Dostu

İnternet sitenizi açarken tabii ki önceliğiniz ziyaretçilerinizi ağırlamak. Peki, nasıl? Eğer internet siteniz arama motorlarında belirlediğiniz anahtar kelimelerde çıkmıyor ise bunun yazılımınız ile de bağlantısı bulunmaktadır. Doğru ve temiz bir kodlamaya sahip internet siteleri arama motorlarında anahtar kelimelerinde daha üst sıralarda yer almaktadır. WordPress bu noktada temiz ve sade kod yapısı ile tüm arama motorları ile dost bir yazılımdır.

Güvenilir Alt Yapı

İnternet sitesi hazırlarken en önemli ve dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de şüphesiz ki kullandığınız yazılımın güvenli olmasıdır. Özellikle sektörel olarak rakiplerinizin içerisinde yer alacağınız için gelecek olan saldırılara ve diğer tehditlere karşı önlem alınması gereklidir. WordPress bu konuda güvenilir bir kod yapısına sahip olur iken aynı zamanda yüzlerce ücretsiz eklenti ile gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını destekler.

Sosyal Medya Siteleri ile Uyumluluk

İnternet sitenizi yaptınız evet ama ya tanıtımı? Gerek internet sitenizdeki içeriklerin paylaşılması, gerekse de sizin doğrudan gerçekleştireceğiniz sosyal medya paylaşımlarında WordPress gelişmiş alt yapısı ile işinizi kolaylaştırıyor. Tüm sosyal ağlar ile uyumlu içerik paylaşımı sağlamakta olan WordPress aynı zamanda desteklediği otomatik eklentiler ile içeriklerin yayınlandığı anda sosyal medyada olmasını sağlar.

WordPress’in Temel Özellikleri

 • Açık Kaynak bir proje oluşturmak,
 • İYS’nin tüm süreçlerinde yetenekli olmak.

Belki liste açılabilir veyahut da uzatılabilir ancak bu iki madde bile aslında tüm bu başarının özeti olarak kullanılabilir.

Bunların yanı sıra WordPress’in sahip olduğu başlıca temel özellikler ise özetle şu şekilde sıralanabilir;

 • Lisans ve Gereksinimler
  • WordPress GPL tarafından lisanslanmıştır. Yani, umuma açık lisansa sahiptir.
  • WordPress PHP ve MySQL gerektirir. (>= PHP 5.2.4 ile >= MySQL 5.0)
 • Yerel Sunucuda Çalışma İmkânı
  • WordPress bir web hosting üzerinde ya da kendi bilgisayarınızda ve hatta isterseniz kendi ağ ortamınızda da yayın yapabilir.
 • Taşınabilir Çekirdek
  • WordPress çekirdeği klasör yolu bağımsız olarak çalışabildiğinden kök dizin (public_html/ gibi) altında ya da kök dizinin içindeki herhangi bir dizinde (/blog/, /wordpress/ … vs. gibi) rahatlıkla çalışabilir.
 • UTC Kolaylığı
  • Dünyanın heryerinde geçerli olan GMT değerleri ile kaydedilmiş girdiler, ziyaretçilerinize doğru bir tarih-saat bilgisi gösterecektir.
 • Kullanıcı Yönetimi
  • WordPress etkin kullanıcı yönetimi ile yine birçok işinizi kolaylaştırıyor olacak. Örneğin her bir üyenize/kullanıcınıza farklı yetkilendirmeler tanımlayarak siteniz üzerinde söz sahibi olmasını isteyebilir ya da sadece abone olarak takipte kalmasını sağlayabilirsiniz. Etkin profil yönetimi ile de kullanıcılarınız işlerini kolayca halledebilir.
 • Makinelerin ve İnsanların Anlayacağı Dilden Konuşur
  • Birçoğunuz aşinadır ki girdiğiniz sitelerde linklerin/bağlantıların okunabilir olması önemlidir ve dahası eğer sizin de bir siteniz varsa linklerinizin özellikle arama motorlarında kolay bulunabilir ve ziyaretçiler tarafından kolay okunabilir olması gerekmektedir. WordPress bunu sizin için çözüyor. (Cruft-free URL)
 • Dinamik Sayfalama ve Çok Dilli Yayın
  • WordPress içeriklerinizin görüntüleneceği dinamik sayfa yapısındadır. Her bir girdi ya da tekil sayfa dinamik olarak yönetilebilir ve güncellenebilir. Bunlara ek olarak gerek arkaplanda gerekse de önyüzde çok dilli bir yayın tercih etmek isterseniz WordPress bunun için emrinize amadedir.
 • İçerik Yönetimi
  • WordPress dünya genelinde en popüler içerik yönetim sistemi demiştik. Hal böyle olunca içerik sağlayıcıların işlerini kolaylaştırmak ve onlara zengin bir yönetim ekranı sunmak kaçınılmaz oluyor. WordPress, resim galerisi eklemekten, müzik listesi oluşturmaya, resimlere özel boyutlar kazandırmaktan, girdiyi birden çok formatta yayınlayamaya ya da girdiyi zamanlamaya kadar olağanüstü yeteneklere sahiptir.
  • Özellikle içeriklerinizi kategorilendirirken hiçbir sınıra takılmaz, herbir kategoriye özel bağlantı ya da isim verebilirsiniz ve buna ek olarak bir girdi/yazı sadece bir kategoride olabileceği gibi tüm kategorilerde de aynı anda bulunabilir.
 • Kullanıcı Deneyimi ve Tasarım
  • İçeriği en iyi şekilde sunabilmek herkesin başlıca dikkat etmesi ve çalışırken özen göstermesi gereken bir durum. WordPress altyapısını, en iyi şekilde yansıtabilmesi ve dünya çapındaki tüm geliştiricilerin/kullanıcıların sistemi rahatça düzenleyebilmesi adına tema şablonu sunar ve bu şablonun içerisinde temel olarak; “bileşen (widget)”, “kısa kod (shortcode)”, “eklenti (plugin)” özelliklerini barındırır. Tüm bunlar basit PHP bilgisi, HTML, CSS ve JavaScript bilgileri ile kullanıcılar tarafından uygulanabilecek seviyededir.
  • WordPress oldukça esnek kod yapısı ve veritabanı nesneleme özelliği ile geliştiriciler için büyük kolaylık sağlar. Hatta bunun sayesinde dünya genelinde oluşmuş yeni bir iş kolu vardır; WordPress Geliştirici.
 • İçeri/Dışarı Aktar
  • WordPress geniş bir ayarlar silsilesi ile özel araçlara sahip. Bunlardan ikisi de girdilerinizi ve sayfalarınızı, kullanıcılarınız ve de kategorilerinizi kolayca taşıyabilmek/yedekleyebilmek adına kullanabileceğiniz Dışarı Aktarma aracı ile herhangi bir dış kaynakta var olan bilgileri (bir adet .xml dosyası) yükleyebilmek için kullanulan İçeri Aktarma aracıdır.

Dosya ve Dizin Yapısı

WordPress kurulumuna geçmeden önce arka tarafta kendisinin nasıl bir düzen içinde karşımıza çıkacağını bilmemizde yarar var.

WordPress Dizin Yapısı

WordPress üç temel klasör ve kök dizinde var olan dosyaları ile çalışmaktadır. Kısaca özetleyecek olurask;

 • Kök dizinde bulunan wp-admin klasörü yönetim paneli ile alâkalı tüm alt klasör ve dosyaları içermekte;
 • wp-content klasörü ise en önemli işleve sahiptir tema, eklenti ve uploads alt klasörlerini içermekte;
 • wp-includes klasörü ise sistemin altyapısını oluşturan tüm alt klasör ve dosyaları içermektedir.
 • Kök dizinde karşımıza gelen dosyalar ise genel e-posta ayarları, WordPress’in çalışması için gerekli sınıf ve fonksiyonları çıkartan wp-load.php dosyası, index.php ve wp-config.php vb. bazı dosyalardan oluşmaktadır.

WordPress Ayar Dosyaları

WordPress dosya ve dizin dosyaları içerisinde iki adet ayar dosyası bulunmaktadır.

 • .htaccess dosyası server ayar dosyasıdır. Kalıcı bağlantılar (permalinks) ve yönlendirmeler (redirects) için ayarları içerir.
 • wp-config.php dosyası database bağlantısı için gerekli olan bilgileri içerir. Ayrıca wordpress sitenizin genel ayarlarını da barındırır.

Önemli : Bazı durumlarda .htaccess ve wp-config.php dosyalarına müdahale etmek gerekebilir fakat çok dikkatli olmakta fayda var. Herhangi bir hata da sitenize erişim sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden bu dosyalara müdahale etmeden önce mutlaka yedeklerini alın.

Wp-content klasörü içeriği

Wp-content klasörü içeriğinde genelde düzenleme yapabileceğiniz dosyalar bulunmaktadır. klasör içerisinde yer alan dosya ve klasörlere bir göz atalım.

 • Languages klasörü dil dosyalarının yer aldığı klasördür.
 • Plugins klasörü içerisinde yüklemiş olduğunuz yada olacağınız eklentiler yer almaktadır.
 • Themes klasörü sitenizde kullandığınız temaların bulunduğu klasördür.
 • Upgrade klasörü wordpress’in yeni sürümleri için güncelleme esnasında geçici olarak kullandığı klasördür.
 • Uploads klasörü sitenize yüklemiş olduğunuz media dosyalarının (resim,video) bulunduğu klasördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir