Windows’ta Kalıcı Silme İçin Cipher

07.11.2017

261 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dosyaları her ne kadar geri dönüşüm kutusunda da silseniz Recuva gibi programlar ile geri getirebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için Cipher özelliği kullanılabilir.

Bilgisayarınızdaki dosyaları normalde geri dönüşüm kutusundan sildiğiniz de tamamen yok olduğunu düşünürsünüz. Ancak bu dosyalar Recuva gibi programlarla geri getirilebiliyor.

Bu nedenle dosyaları kalıcı olarak silmeniz gerekebiliyor. Dosyaları kalıcı olarak silmenin çok basit bir yolu var. Ancak, bunu yapmadan önce unutmayalım ki, yapacağımız işlem sonrası eski silinen dosyalar bilgisayarımızdan kalıcı olarak silinmiş olacak.

Başlangıç

Windows‘da dosyaları kalıcı olarak silmek için Cipher adlı özelliği kullanıyoruz. Cipher özelliğini açabilmek için ilk olarak Başlat menüsünden Çalıştır penceresini açıyoruz.

Komut İstemi

Çalıştır penceresini açtıktan sonra boş bölüme cmd yazıp Enter tuşuna basarak Komut istemini çalıştırıyoruz.

Cipher

Komut istemi penceresi açıldıktan sonra ilk olarak sistemde açık tüm programları kapatıyoruz. Bu şekilde Cipher özelliği daha iyi ve daha hızlı çalışır. Daha sonra Komut isteminin siyah bölüme cipher /w:C yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

Son olarak Cipher özelliğinin tamamlanmasını bekliyoruz. Cipher özelliği tamamlanmadan bilgisayarınızda hiçbir işlem yapmamanız gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonraysa günlük kullanımınıza geri dönebilirsiniz.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER