Windows’ta Dosya İlişkilendirme Düzenleme

19.04.2018

201 Kişi Okumuş

0 Yorum

Her Windows kullanıcısının başına çift tıkladığı bir dosyanın açılmadığı durum gelmiştir. İstediğiniz programla dosyanızın açılması için Windows dosya ilişkilendirmelerini gözden geçirmelisiniz. 

Dosya uzantıları, onların hangi programla açılabileceğini belirttiği için kilit öneme sahipler. Bu konuda Windows’ta çoğu zaman hiçbir şey yapmanıza gerek yok; sadece varsayılan programlarınızı seçmeniz yeterli.

Yine de bazen, bazı dosyaların istediğiniz programla açılmadığını görebilirsiniz. Aşağıda dosya ilişkilendirmelerini sıfırlamanın yolunu açıklıyoruz.

Windows 10’da Dosya İlişkilendirmelerini Kontrol Etme veya Sıfırlama

  1. Ayarlar penceresini açın. Bunun için Windows + I klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.
  2. Uygulamalar seçeneğine tıklayın ve ardından sol sütunda Varsayılan uygulamalar’a tıklayın.
  3. Burada eposta, müzik dinleme gibi görevlerin varsayılan olarak hangi programla gerçekleştiğini göreceksiniz.
  4. Dosya ilişkilendirmelerinin tamamını görmek için listeyi biraz kaydırın ve Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seçin bağlantısına tıklayın. Karşınıza çok uzun bir liste gelecek. Burada herhangi bir girdiye tıklayarak ilişkili programı değiştirebilirsiniz.
  5. Protokole göre varsayılan uygulamaları seçin bağlantısı ise mailto, ftp gibi belirli URL protokollerini yönetmenizi sağlıyor. Varsayılan programları değiştirdiğinizde çoğu zaman bunlar da değiştiği için, değişiklik yapmanıza gerek olmayabilir.
  6. Dosya ilişkilendirmeleri kontrolden çıkarsa, Sıfırla düğmesine basarak Microsoft’un “önerdiği” varsayılan programlara geri dönebilirsiniz. Bu durumda varsayılan tarayıcınız Edge olacak ve değiştirmeniz gerekecek.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER