Windows Ekran Büyüteç Ayarları Gözleriniz İçin

05.07.2017

185 Kişi Okumuş

0 Yorum

Uzun bilgisayar kullanımlarında gözlerinizde bozukluk olmasa dahi sıkıntı yaşayabilirsiniz. Özellikle pek çok site ekran çözünürlüklerinde ufak yazıları kullanıyor. İmdadınıza Windows ekran büyüteç ayarları yetişecektir.

Günümüz ekran çözünürlüklerinde kimi web sitelerindeki ufak yazıları okumak hayli güç. Ekran çözünürlüğü ya da font boyutlarını değiştirmeden rahat okumak istiyorsunuz.

Windows 7’de pek dikkat çekmeyen özelliklerden biri de ekran büyüteci. Basit bir işlemle ekrandaki yazıları okumak için bu özellik harika. Büyüteci çağırmak için kullanabileceğiniz kısayol tuşları ise [Windows] + [+]. Diğer bir başlatma yöntemi ise “Başlat”a büyüteç yazmanız. Araç çalıştığında ekranın üst tarafına yapışıyor. Ok yönleriyle pencereyi masaüstüne taşıyıp dilediğiniz büyüklüğe ayarlayabilirsiniz. Akabinde Word ya da web tarayıcınızı çalıştırın. Fare imlecini sayfa üzerinde dolaştırırken büyüteç ekranındaki tam ekran yakınlaştırma görüntüsünü kolaylıkla fark edeceksiniz. Böylelikle herhangi bir ekran çözünürlüğü ya da font değeriyle oynamanıza gerek kalmadan, dilediğiniz yazıyı ya da görseli rahatlıkla inceleyebileceksiniz. Bir web sitesinde büyüteç ile çalışırken
dikdörtgen ekranın hemen solunda bir transparan büyüteç simgesini göreceksiniz. Bu büyütecin üzerindeki ok tuşuna tıkladığınızda açılan seçeneklerden ekran yakınlaştırma oranını “+” ve “-” tuşlarına basarak kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz. Büyüteç özelliğini işletim sistemini yeniden başlattığınızda kullanabilmek için buradan “Büyüteç Seçenekleri” kısmına tıklayın. Pencerenin alt kısmında yer alan “Oturum açtığımda Büyüteç’i başlatıp başlatmamayı denetle”ye tıklayın. Gelen pencereden “Ekrandaki öğeleri büyüt” kısmından “Büyüteç’i Aç”ın önüne bir onay işareti koyun. “Uygula / Tamam” dedikten sonra, bilgisayarınız bir sonraki açılışında büyüteç özelliğiyle çalışmaya başlayacak. Ayrıca yine Büyüteç Seçenekleri kısmına girip “İzleme”alanından “Fare işaretçisini izle” yerine “Klavye odağını izle”nin önüne bir işaret koyarsanız, bu defa da araç Word gibi yazılımlarda klavye hareketlerinizi takip etmeye başlayacaktır.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER