Windows 10’da F8 Menüsü Etkinleştirme

06.03.2018

244 Kişi Okumuş

0 Yorum

Windows 10 ile birlikte sıkça başvurulan F8 boot menüsü devre dışı bırakıldı. İşte bu devre bırakılan F8 menüsünü nasıl etkinleştireceğinizi açıklıyoruz. 

Microsoft’un en güncel işletim sistemi olan Windows 10 ile birlikte bilgisayarın daha hızlı açılmasını sağlayabilmek için F8 boot menüsü otomatik olarak devre dışı olarak geliyor. Fakat, ileri seviyedeki kullanıcılar için bilgisayarı bazen güvenli modda açmak ve F8 boot menüsünden ulaşılabilen benzeri seçenekleri kullanmak gerekebilir. Bu makalemizde Windows 10’da klasik F8 menüsünü nasıl geri getirebileceğinizi anlattık.

Öncelikle bir Komut İstemi penceresi açmanız gerekiyor. Fakat asıl önemli olan nokta ise Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmanız. Başlat menüsüne “kom” yazdığınızda direkt olarak karşınıza Komut İstemi çıkacaktır. Üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğine basın.

Karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

Bu ekranda aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırdığınızda bilgisayarınız açılırken F8 menüsü etkinleşecektir.

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Peki bilgisayarınızın açılma süresi istemediğiniz kadar uzadıysa ya da başka herhangi bir sebepten F8 menüsünü açılışta devre dışı bırakmak istiyorsanız ne yapacaksınız? Çözüm yine aynı yerde. Komut İstemi‘ni yine yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu yazın.

bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Bundan sonra F8 menüsü devre dışı kalacaktır.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER