Windows 10 Otomatik Güncelleştirme Devre Dışı Bırakma

01.11.2017

338 Kişi Okumuş

0 Yorum

Windows 10 ile otomatik güncelleme zorunlu gibi görünse de kaldırma işlemi yapılabiliyor. Otomatik güncelleştirme durumundan kurtulmak için yöntemlere göz atın.

Microsoft Windows 10 Güncellemelerini adeta zorunlu kılmış durumda. Varsayılan olarak güncelleştirmeleri otomatik indirme ve hatta yükleme seçeneği etkin durumda. Windows 10 Pro kullanıcıları için sadece güncelleştirmeleri erteleme seçeneği var, kapatma seçeneği maalesef yok. Windows 10 Home kullanıcılarına ise erteleme seçeneği bile verilmemiş durumda.

Windows 10 Güncelleştirmelerinin zorunlu olması hem internet kotanıza düşman olabilir hemde bazı zorunlu güncelleştirmeler sistemde kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

DEVRE DIŞI BIRAKMA 1. YÖNTEM

Eğer kablosuz (wifi) üzerinden internete bağlanıyorsanız işiniz çok kolay. Wifi ayarlarına girip, tarifeli (yani 3g) internet üzerinden bağlanıyorum seçeneğini aktifleştirdiğinizde ilginç olarak otomatik güncelleştirmeler kendiliğinden devre dışı kalıyor.

  • Ayarlar uygulamasını açın, Ağ ve İnternet seçeneğine girin.
  • Sol panelden Wi-Fi yi seçin.
  • Gelişmiş seçeneklere gidin, oradan Tarifeli bağlantı seçeneğini (metered connection) etkinleştirin.

Bu şekilde kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak kablolu bağlantıya sahipseniz, güncelleştirmeleri yine de indirmeye devam edecektir.

DEVRE DIŞI BIRAKMA 2. YÖNTEM

Bu seçeneği Ethernet (kablo) ile bağlananlar uygulayabilir. Doğrudan bir devre dışı bırakma seçeneği ne yazık ki yok.

Windows 10’da aslında güncelleştirmeleri devre dışı bırakma seçeneği var ama gizlenmiş durumda. Bir iki ufak hamlede bunu görünür kılabiliriz.

  • Başlat menüsünü açıp gpedit.msc adında bir arama yapıyoruz. Uygulama olarak geliyor arama sonucuna.
  • Bilgisayara seçeneklerine gidiyoruz orta kısımda.
  • Tüm seçeneklere tıklıyoruz (en altta), oradan Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır’a tıklıyoruz.
  • Açılan pencerede sollta Yapılandırılmamı, Etkin, Devre Dışı seçenekleri var, Etkin’i seçiyoruz.
  • Alt kısımda, 5. seçenek olan Yerel Yöneticinin Ayarları Seçmesine İzin Ver seçeneğini seçiyoruz. Tamam diyip çıkıyoruz.
  • Denetim Masasına gidiyoruz (ayarlar uygulaması değil) Sistem ve Güvenlik kısmına giriyoruz.
  • Windows Güncellemeleri (update) i seçiyoruz, ve Ayarları değiştir seçeneğine tıklıyoruz. Artık burada eski ayarları görebiliriz. Güncellemeri denetle, indirilip indirilmeyeceğini bana bırak gibi seçenekler var, size uygun olanı seçebilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER