Windows 10 Arka Plan Uygulamalarını Kapat Rahatla

14.01.2018

297 Kişi Okumuş

0 Yorum

Zamanla performansı düşen Windows 10 kullandığınız cihazın arka plan uygulamalarını kapatarak belli bir oranda performans artışı elde edebilirsiniz. 

Windows 10 uygulamaların arka planda çalışmaya devam etmesi bazı avantajlara sahip olsa da dezavantajlara da sahip. Bu uygulamalar arka planda çalışırken bildirimler yollayabilir, kendilerini güncelleyebilir ve veri alışverişi yapabilirler. Ancak aynı anda çok fazla uygulamayı çalıştırmak donanımın kaynaklarını tüketebilir ve enerji israfına sebep olabilir. Varsayılan halinde Windows 10 Modern uygulamalarının tümü arka planda çalışma iznine sahip olacaktır.

  • Eğer arkaplan uygulamalarını kapatmak istiyorsanız şu adımları izleyin:
  • Başlat’tan Ayarlar uygulamasını açın (Start + I kısayolunu kullanabilirsiniz)
  • Gizilik seçeneğine tıklayın, sonra soldaki menüden Arka plan Uygulamaları’na tıklayın
  • Burada yüklü olan tüm Modern uygulamaların listesini göreceksiniz, dilediğiniz uygulamaların arka planda çalışmasını buradan engelleyebilirsiniz
  • Dilerseniz tüm Modern uygulamaların arka planda çalışmasını en üstte bulunan “Uygulamalar arka planda çalıştırılsın” seçeneğini kapatarak engelleyebilirsiniz.

Eğer WSAPPX işleminin yüksek donanım kaynakları kullandığını gördüyseniz, bu önlem sayesinde PC’nizin performansını arttırabilirsiniz. Eğer başına buyruk bir uygulama kaynaklarınızı kurutmuyorsa, bu önlem çok da performans artışı sağlamayacaktır. Ancak bilgisayarınız biraz eskiyse, ya da bir çok farklı Modern uygulama yüklediyseniz bu teknik sayesinde program ve oyunlarınızda az da olsa bir hızlanma görebilirsiniz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER