Takılmış ve Ölü Piksellerden Kurtulma

Takılmış ve Ölü Piksellerden Kurtulma

Monitör için en önemli tehlikelerin başında takılmış piksel yada ölü piksel sorunu gelir. Bu ölü yada takılmış piksel sorunu için çözüm var.

Monitöre yapışıp kalan ölü veya takılmış pikselleri ortadan kaldırmak, bu araçlarla mümkün olabilir!

Lc ve led ekranların günlük yaşamımıza dahil olması ile birlikte dilimize piksel ve onunla birlikte de ölü piksel kelimeleri girmiştir. Peki ölü piksel nedir ve nasıl canlandırılır? Öncelikle piksel nedir konusuna değinelim. Görüntünün en ufak birimine piksel denmektedir. Pikselin Türkçe karşılığı gözek‘tir.

Ekranınızda ölü piksel olduğunu nasıl anlarsınız?

Ekranınızda eğer küçük siyah kareler var ise bunlar ölü pikseller demektir. Bu lekeler ekranınıza küçük siyah bir böcek konmuş görünümü verir. Ekranımda küçük siyah noktalar var diyorsanız işte bunun sebebi ölü piksellerdir. Bazen ölü piseller ekrana yayılır bazende tek bir yerde 3-4 tane siyah kare şeklinde kendini gösterir. Eğer ekranınızdaki noktalar kırmızı, mavi veya yeşil renk ise buna takılmış piksel denir.

Ölü piksel nasıl canlandırılır ?

  • Ekranınız siyah iken ölü piksel olan yeri elinizle veya kalem arkalarında bulunan silgi ile ovun. Ovarken çok fazla baskı uygulamayın. Bu işlemi ara ara tekrarlayın.
  • Ekrana parmağınız hafif hafif vurun yine bunu yaparken de duvar kağıdını siyah yapın.
  • Eğer bunları yaptığınız halde düzelmiyorsa cihazınızı garantiye gönderin.

TFT, OLED ve LCD ekranlarda oluşabilen ölü pikseller, sinir bozucu olabiliyorlar. Ekranınıza yapışmış küçük bir sinek gibi duran ölü veya “takılmış” pikseller, çok küçük olsalar da, özellikle belirli arka planlarda dikkat çekerek can sıkabiliyor.

Monitörünüzü onarıma götürmeden önce deneyebileceğiniz yazılımsal birkaç yol var. Bunları dikkatle kullanırsanız, monitörünüz garanti kapsamı dışında kalmayacağı gibi, şanslıysanız ölü pikselden kurtulabilirsiniz.

Bu noktada ölü ve “takılmış” piksellerin farkını belirtmek isteriz. Ölü pikseller, kapalı, siyah görünümlü piksellerdir. “Takılmış” pikseller ise renkli veya beyaz görünebilirler. İkincisini onarma ihtimaliniz daha yüksektir. Siyah bir piksel görüyorsanız şansınız az, ancak yine de umut var.

UDPixel

UndeadPixel olarak da tanınan UDPixel, bir Windows aracı ve bozuk pikselleri bulup onarmanıza yardımcı oluyor. Aracın çalışması için Microsoft .NET Framework’ün yüklenmiş olması gerekiyor, bununla uğraşmak istemezseniz aşağıdaki çevrimiçi araçlara göz atın.

İndirin: UDPixel

LCD

Bu çevrimiçi araç, takılan pikselleri bulup onarmanıza yardımcı oluyor. Küçük penceresinde birçok işlev sunan araç, web Flash’a gereksinim duyuyor.

Ekranınızı test etmek için tüm renkleri sırayla seçin ve ekranı kontrol edin. Beyaz ve siyahı da kontrol etmeyi unutmayın. Takılmış bir piksel bulursanız, Fix My Screen düğmesine basın ve yanıp sönen grafiğin bir iki dakika çalışmasına izin verin.

İndirin : LCD

Dead Pixel Buddy

Dead Pixel Buddy, hızlı bir ölü piksel testi yapmanızı sağlayan bir çevrimiçi araç. Bununla birlikte araç, onarım özelliği sunmuyor. Tam ekran için F11’e basabilir, renkler arasında sol ve sağ ok tuşlarını kullanarak geçiş yapabilirsiniz.

İndirin : Dead Pixel Buddy

Online Monitor Test

Bu kapsamlı test aracı, sadece bozuk pikselleri test etmiyor, monitörünüzün kalitesini de test etmenizi sağlıyor. Bu araç da Flash’a ihtiyaç duyuyor. Tam ekrana geçmek için F11’e basabileceğinizi hatırlatalım.

İndirin : Online Monitor Test

JScreenFix

JScreenFix, takılıp kalmış pikselleri bulmanızı sağlamayacak ancak onları tamir edebilir. Sayfanın altındaki Launch JScreenFix düğmesine basın ve yanım sönen kareyi bozuk pikselin olduğu konuma sürükleyerek bekleyin. Tam ekrana geçmek için sağ alttaki yeşil düğmeye tıklayabilirsiniz.

İndirin : JScreenFix

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir