PC’nin Düzgün Çalışıp Çalışmadığını Test Edin

İlk gün performansını yitiren tüm PC’ler için yapılabilecek şeyler var. Eğer PC’niz eskisi gibi çalışmıyorsa size bilgisayarınızı test edebilmeniz için gerekli birkaç araç ve ipucu öneriyoruz.

Hiçbir bilgisayardan ilk gün elde ettiğiniz performansı sonralarında elde etmeyi beklemeyin. Ama belli baaşlı ipuçlarını performans düşüklüğü ile beraber alıyorsanız önlem almakta gecikmeyin. Donanım ile ilgili yaşanabilecek; statik elektriklenmeden dolayı oluşabilecek olan elektriksel sorunlarının yanı sıra termal macunun yenilenmesi gerektiği için artan “anlamsız” ısı artışları dahi performans düşüklüğüne sebep olabilir. PC’nin ayakta tutulabilmesi için de onu takibe almalı ve sistemi dinleyebileceğiniz yazılımları kullanmalısınız. İşte işinize yarayabilecek birkaç araç:

  1. Performans İzleyicisi

Performans İzleyicisi Windows 10 ile yerleşik olarak gelir ve çalıştırmak için başlat satırına “Performans İzleyicisi” veya “Performance Monitor” yazdığınızda karşınıza çıkar. Bu araç ile sistem performansınızı test edip çok sayıda sorunun işaretini bulabilirsiniz. Olası donanım ve sistem sorunlarını bulmanızda yardımcı olacaktır. CPU, ağ, disk ve belleğin yanı sıra ayrıntılı bir istatistik listesi de araç ile sunuluyor.

  1. Windows Memory Diagnostic

Windows ile birlikte gelen ve bilgisayarınızda bulunan bellekleri tanılamak için kullanabileceğimiz bir diğer araç ise  Windows Bellek Tanılama uygulaması. Windows + R tuş kombinasyonuna basıp Çalıştır penceresine açarak ve mdsched.exe yazıp Enter yaparak uygulamaya ulaşılabilir.Uygulamayı çalıştırdığınız zaman bilgisayarınız birkaç defa yeniden başlatılabilir. Bilgisayarınızda bulunan bellekler için bir  test gerçekleştirilecek ve belleklerinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığı ile ilgili bilgi verilecektir.

  1. MemTest86

Sorun tespitinde kullanabileceğiniz bu araçi Windows’un kendisinde yer almayan üçüncü parti yazılımlardandır. Başarılı bulduğumuz MemTest86, PC’nizde yer alan RAM’lerin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edilen bu yazılım olarak dikkat çekiyor. 13 farklı RAM test algoritmasına sahip olması yanında DDR4, DDR3 ve DDR2 RAM’leri destekleyen yapısıyla MemTest86,  Windows ile gelen Windows Memory Diagnostic’teh daha güçlü olduğunu gösteriyor.

  1. CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo , diskinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edebileceğiniz bir uygulama. Bu küçük yazılım ile bilgisayarınızda takılı, çalışmakta olan diskleriniz hakkında tüm bilgilere sahip olmanız yanında; arka planda çalışır halde bırakırsanız, diskleriniz beklendiğinden fazla ısındığında veya olası bir arıza yaşanırsa hemen bilginiz olabiliyor.

  1. HWiNFO

Bilgisayarınız için tam ve detaylı bir bilgi istiyorsanız en başarılı uygulamalardan biri olarak dikkat çeken HWiNFO; bilgisayarınızda yer alan belleklerin özelliklerinden ekran kartınızın marka ve modeline, işlemcinizin o an ne kadar hızda çalıştığından disklerinize, anakartınıza ve çevre birimlerinize kadar çok sayıda detaylı bilgiyi raporlar ve grafikler eşliğinde sizlere sunuyor.

  1. RWEverything

RW-Everything, tüm bilgisayar donanımlarınıza anında ulaşabilmenizi sağlayan oldukça kullanışlı bir araç. PCI aygıtları (PCI Express), PCI Index/Data, bellek (Memory), Memory Index/Data, giriş – çıkış birimleri, BIOS saati, dahili kontrollörler, USB ve diğer donanım bilgilerine ulaşılmasını ve hatta tüm bu donanımlar üzerinde ince ayarlar yapabilmenizi sağlayan bir programdır. Bu arada, önemli not: Gerçekten ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu uygulamayı kullanmamanızda fayda var. Zira farkında olmaksızın donanımınıza zarar verebilirsiniz.

BONUS

Tavsiye edebileceğimiz tüm bu uygulamalara ek olarak bilgisayarınızın (dizüstü) batarya sağlığını kontrol edebilmenizi sağlayacak çeşitli araçlar da bulunuyor. Bunlar arasında kullanabileceğiniz uygulamalar BatteryInfoView, BatteryMon, BatteryCare, BatteryBar ve Windows 10 Battery Saver yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir