Microsoft Office Çökmelerinde Yardım

Bir çok bilgisayar kullanıcısı için Microsoft Office programları vazgeçilmezdir. Çalışmalarını yürüttüğü Word, Excel gibi programlara erişememek onların işlerinin aksaması anlamına gelir. Bilgisayar çöktüğünde Microsoft Office ile alışkın olan düzene tekrar geçememek en büyük korkudur. Bilgisayar yada Microsoft Office çökmelerine karşı ilk yardım rehberimizden faydalanabilirsiniz.

Office çökmelerinde; daha önceden oluşturulmuş olan Outlook’un kişiler bilgileri, yazışmalar için Word şablonları, imzalar, otomatik düzelt girdileri, kişisel sözlükler ve daha bir çok bilgi aranacaktır. Microsoft Office sürümlerine göre bir parça farklılıklar olsa dahi bu ayarlarınızı aslında geri getirme olanağınız yeni bir Microsoft kurulumu sonrası dahi mümkün olabiliyor.

Yerini bulmanız gereken ve yedeğini alarak yeni sistemde yüklemeniz gereken bazı önemli dosyaları sizler için açıkladık.

NORMAL.DOT:

Biçimler, Ayarlar, Makrolar bu dosya içerisindedir ve bu dosya için Word’ün en önemli konfigürasyon dosyası demek yanlış olmaz. Bu dosya içerisinde daha önce yapmış olduğunuz önemli ayarlamalardan; global makrolar,üst ve alt bilgi satırları,sayfa kenarları, şablonlar ,otomatik metin, menüler, araç çubukları ve tuş kombinasyonları gibi önemli bilgiler tutulmaktadır. Açacağınız her yeni döküman bu şablon yardımıyla biçimlendirilmektedir. Bu dosyayı yedeklemek bu ayarları yedeklemek anlamına gelecektir. Sonrasında da çoğu kez bu dosyayı geri yüklediğinizde alışkın olduğunuz ayarlara ulaşmış olursunuz.

Şablonlar

Ayrıca oluşturulan şablonlar için yine DOT dosyalarını aramalısınız. Başlat ve Bul seçeneklerini kullanarak DOT dosyalarını bularak yedeklemeniz bu ayarları da yedeklemeniz anlamına gelecektir.

Sözlükler

Kişisel kullanıcı sözlükleri oluşturmak bazı kullanıcılar tarafından vazgeçemedikleri bir özelliktir. CUSTOM.DIC dosyası altında bu sözcükler kaydedilmektedir. Bu nedenle yine bu dosyayı bulup yedeleyerek sözcüklerinize ulaşma şansını elde edersiniz.

Otomatik Düzelt

Otomatik Düzelt için değişiklikleri saklayabilirsiniz. Otomatik Düzelt fonksiyonu, Word ile yazı yazma işlemlerinde önemli bir kolaylık sağlar. Bu alana yeni seçemnekler eklediyseniz sonrasında bunlara da ulaşmak isteyebilirsiniz. Word ile oluşturulan tüm otomatik düzelt öğeleri ACL uzantılı dosyalar içerisinde saklanmaktadır. Office 97’de “MSO97. ACL”, Office 2000’de “MSO1031. ACL” isimli dosyları yedekleyebilirsimiz. Yeni sürümlerde bu dosyayı “C:\[Profil]\APPLICATION DATA\MICROSOFT\OFFICE” klasörü içerisinde bulup yedekleyebilirsiniz.

Otomatik Biçim Ayarları

Kullanıcı tanımlı Otomatik Biçim Ayarları saklanabilir. Özellikle Word’ün Otomatik Biçim fonksiyonu ile tablo ve listelerin oluşturulmasında yardımcı olur ve isteğe bağlı olarak sık kullanılan biçimlendirme işlemlerini yerine getirmekte kullanılır. Otomatik biçimlendirme ayarları Registry içerisinde saklanırlar.Bu nedenle Register ayarlarını yedeklediyseniz buradan geri yükleme yapabilirsiniz.

E-Posta

E-postalar, Adres Defteri ve Kişiler Veritabanı yedeğini alabilirsiniz. E-posta bilgileriniz Microsoft Office çökmelerinde en önemli veriler olacaktır. Farklı sürümlerde bir parça değişiklik gösterse bile çoğu kez OUTLOOK.PST isimli dosyayı yedeklemek önemli bir önlem olacaktır Bu dosya yanında arşivleri tutmakta olan ARCHIVE.PST dosyasını yedek almanızda  yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir