İnternette Reklam İçin Vergi Geliyor

İnternet için yeni bir dönem bu kez reklam vergisi ile başlıyor. Resmi Gazete ile duyurulan yeni düzenleme ile birlikte, internet reklamları artık vergi kapsamında olacak. İnternet reklam vergisi konusunda, yüzde kaç oranında vergi kesileceğinden merak ettiğiniz birçok soru için yanıtlar veriyoruz.

İnternet reklamları vergi kapsamına giriyor

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete tarafınca yayınlanarak internet üzerinden verilen reklam hizmetlerinin vergi kapsamına alınacağı duyuruldu. Söz konusu olan internet reklam vergisi 1 Ocak 2019‘dan itibaren yürürlüğe giriyor ve internet reklam verenleri de alanları da belli oranda kapsıyor.

1 Ocak 2019 tarihi ile birlikte hem internet reklamları verenler ve hem de reklamlara aracılık edenler reklam vergisi kapsamında çalışmalarını yürütmek durumundalar. Yapılan reklam ödemesinde yüzde 15‘lik bir vergi kesintisi olacağı bildiriliyor.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi internet reklamları yayınlatanlar veya internet üzerinden reklam hizmeti verilmesine aracılık eden kuruluşlara yapılan ödemelerde hemen yukarıda belirtiğimiz gibi yüzde 15 oranında bir kesinti yapılacak.

Ayrıca, Resmi Gazete üzerinden yayınlanan kararnamede ödeme yapan kişinin vergi mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın, söz konusu oranda vergi kesintisi yapılacağı da açıklandı. Yayınlanan internet reklam vergi kararnamesini ise hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

internet reklam vergi kararname

Nasıl Etkileneceğiz?

İnternet reklam vergisi ile birçok site sahibi, almış olduğu reklamlara vergi çıkacağından dolayı sıkıntı yaşayabilir. Ayrıca bu işe aracılık edenler de ek bir vergi yükü ile karşılaşacaklarından, internet reklam maliyetleri artış gösterebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir