İnternette Gizli Gezinme – İncognito

Hayatın vazgeçilmezi olan internette gizli klamk da pek mümkün olmuyor ve sörf yaparken farklı servisler ve web siteleri kimliğinizi de kişisel bilgilerinizi kayıt altına alabiliyor.Günümüzde neredesyse tüm kullanıcılar bu risk altında ve kayıt altına alınmadan internette dolaşmanın pek mümkün olmadığını söylemek yanlış olmaz. Veri toplamanın temel amacında ise daha sonra size rahatsız edici reklamlar göstermekten başka bir şey olmuyor. İşte bu durum, çoğu kullanıcıya internette kimliği gizleyip dolaşmak mümkün değil mi sorusunu sorduruyor. Gizli mod ile sörf yada incognito moduna geçerek sörf yapmanın yolu var.

Incognito modu ne demektir?

Kelime olarak latince kökenli olan Incognito, “kimliği saklı/belirsiz” anlamına geliyor. Web tarayıcıları ise bu ifadeyi kullanıcılarının bilgilerini meraklı gözlerden saklamak, kullanıcılara biraz daha fazla mahremiyet verecek özellikleri devreye almak için kullanıyor. Örnek verisek, incognito modundayken bir tarayıcı Web sörf tarihçenizi, cookie’leri, indirme geçmişiniz gibi bilgileri kayıt altına alınmamaktadır.

Incognito modu nasıl çalışır?

Tarayıcılar normalde sizin web’de yaptığınız her şeyi kayıt altına alırlar ve hatırlarlar. İzlediğiniz videoları, ziyaret ettiğiniz sayfaları, yaptığınız aramaları hatta online mağazalardan satın aldığınız ürünleri… Sonra da size bu verilere uygun şekilde reklam gösterebilirler ya da sizin yerinize bilgisayarınızın başına başka biri oturursa, tüm bu detayları görebilir. Incognito modunda ise tarayıcınız, internette yaptığınız işleri “unutur”. Yani kayıt altına almaz ve sonraki oturumlarda ipuçları vermez.

Ne zaman incognito modunu kullanmalısınız?

Tarayıcıdaki incognito modu mahremiyetinizi korur ancak bazı durumlarda yaptığınız işlerin hatırlanmasını isteyebilirsiniz. Örneğin sık girdiğiniz bir web servisinin adınızı, şifrenizi hatta seçtiğiniz ekran temalarını hatırlamasını isteyebilirsiniz. Her girişinizde, telefondan onaylı uzun şifre girme merasimi yerine web sitesinin ismini tarayıcı satırına yazmaya başladığınız anda sitenin önünüze gelmesi hayatınızı kolaylaştırır. Ancak bazı durumlarda da tarayıcının sizi hatırlamamasını isteyebilirsiniz. Örneğin, işyerinizdeki bilgisayarda tatil sitelerine bakarken ya da ailenizin fark etmesini istemediğiniz bir hediye satın alırken veya kimsenin bilmediği bir sitede hesap açarken, bu hareketlerinizin daha sonra bilgisayarı kullanan kişiler tarafından fark edilmesini istemeyebilirsiniz. Bu hareketlerinize dayalı reklamlar görmek istemeyebilirsiniz. Ya da tarayıcınızın incognito modu açıkken, reklam görmezsiniz ve reklamlardan kaçınmak için de bu modu açabilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda tarayıcınızın incognito modunu aktifleştirmeniz mahremiyetinizi sağlayacaktır.

Incognito modu nasıl aktif edilir?

Google Chrome kullanıyorsanız, Ctrl+Shift+N tuşlarına aynı anda basın. Veya sağ üsteli üç noktalı menü düğmesine basıp “Yeni bir gizli pencere aç” seçeneğine tıklayın. Artık incognito modunda açılmış bir Chrome pencereniz var. Bu penceredeki hareketleriniz tamamen gizli kalacaktır.

Mozilla Firefox ve Microsoft Edge kullanıyorsanız menüyü açın ve Yeni Gizli Pencere Aç seçeneğine tıklayın.Bu kadar basit.

Incognito modu sizi hangi durumlarda korumaz?

Unutmayın ki incognito modu sadece sizin kimliğinizi ve ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ismi gibi verilerin başkaları tarafından fark edilmemesini sağlar ama internet trafiğinizin izlenmesini veya başkaları tarafından okunmasını engellemez. Örneğin, internet servis sağlayıcınızın hangi sitelere girdiğinizi görmesini incognito modu ile engelleyemezsiniz, bunun için hala VPN kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir