FaceID ve Güvenliği Tartışılıyor

15.11.2017

278 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeni gelen teknolojiler ile güvenlik daha ön plana çıkıyor. Ancak Apple’ın iPhone X’i, FaceID özelliği ile güvenlik tartışmalarını alevlendirdi. 

Apple’ın iPhone X’i satışa sunmasıyla birlikte bazı soru işaretleri de ortaya çıktı. Bu soru işaretlerinden en önemlisi ise FaceID’nin gerçekte ne kadar güvenli oldu. Malum, insanlar bu sisteme ödeme yöntemlerini emanet edecekler.

Apple pazarlama konusunda uzman bir şirket. Son birkaç yıla baktığımızda da bunu net bir şekilde görebiliriz. Zira rakiplerinin yıllar önce kullanmaya başladığı teknolojileri, yeni yeni kullanmaya başlamasına karşın müşterilerini heyecanlandırmayı başarıyor. Daha da ötesi FaceID gibi ne derece güvenli olduğu belli olmayan yeni teknolojileri, geçilmesi imkansız bir savunma hattı gibi önümüze sunabiliyor.

Apple, FaceID’yi ilk tanıttığında hata payını milyonda bir olarak açıklamıştı. Fakat son birkaç günde ortaya çıkan videolar durumun pek de Apple’ın iddia ettiği gibi olmadığını gözler önüne serdi. Zira kullanıcılar, FaceID’yi çeşitli yöntemlerle geçmeyi başarmış durumdalar.

FaceID’ye ödeme yöntemi emanet edilir mi?

Şimdi, öncelikli meselemiz şu. FaceID’ye güvenilip de ödeme yöntemi emanet edilir mi? Ülkemizde dijital ödeme yöntemleri henüz tam olarak yaygınlaşmamış olsa da Avrupa ve Amerika’da birçok insan bu tarz ödeme yöntemlerini kullanıyor.

Normalde iPhone X öncesi modellerde, ödemelerimizi parmak izimizi TouchID’ye okutarak gerçekleştirebiliyorduk. Olası bir kötü senaryoda telefonumuzu kaybetsek bile parmağımızı da kesip almadıkları sürece TouchID’yi aşamayacaklarını biliyorduk. Peki FaceID’de durum nasıl olacak?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bazı videolarda, ikiz kardeşlerin birbirlerinin iPhone X’ini açabildiğini görmüştük. Oysa Apple, TrueDepth sensor sistemi ile desteklenen FaceID’nin ikizleri bile birbirinden ayırabileceğini söylemişti. Dolayısıyla yayınlanan videolar kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.

FaceID maskeyi bile ayırt edemiyor

Hadi ikizler bir derece anlaşılabilir. Aslında ikizi olanlar için bu durum büyük sorun teşkil edebilir. Ödeme yöntemlerini geçin, ikiz kardeşiniz telefonunuzu alarak tüm gizli konuşma ve bilgilerinize rahatlıkla erişebilir. Tabi kardeşinizin hesaplarınızı boşaltmayacağını düşünerek bu durumu çok büyütmeyebilirsiniz.

Peki ya FaceID’nin basit bir maskeyle bile aşılabildiğini söylesek? Muhtemelen işler bir anda değişecektir. Çünkü Apple iPhone X lansmanında bu durumun ne derece imkansız olduğunu belirtmişti.

Hatta profesyonel maske tasarımcılarıyla çalıştıklarını ve FaceID’nin hiç bir şekilde maskelere geçit vermediği dile getirilmişti. Fakat öyle görünüyor ki Apple burada birkaç noktayı gözden kaçırmış. Keza Bkav isimli bir güvenlik şirketi FaceID’yi tasarladığı maske ile geçmeyi başarmış durumda.

Maske ile FaceID’yi geçmek mümkün mü?

Aslında Apple’ın söylemlerine bakarsanız bu mümkün değil. Fakat Bkav yetkilileri durumun tam tersini düşünüyorlar. Şirket, 150 dolara mal ettiği maske ile tüm iPhone X’leri basitçe açabileceğini savunuyor.

Bkav yetkilileri, FaceID’nin çalışma prensibini çözdüklerini ve masketi de buna göre tasarladıklarını belirtiyor. Maskenin bazı kısımlarında 3D modellemeden faydalanılırken, bazı bölümlerinde ise silikon kullanılmış. Bu ayrıntının ne derece önemli olduğu bilinmez fakat FaceID üzerinde işe yaradığı kesin.

Bkav yetkilileri, FaceID’nin Apple’ın söylediği kadar güvenli olmadığını belirtiyor. Elbette bu bir manipülasyon çalışması da olabilir. Fakat gerçekten de şimdiye kadar FaceID ile yayınlanan videolar, sistemin pek de verimli çalışmadığını gösteriyor.

İşin bir de diğer boyutu var

FaceID’nin yüzler arasındaki farkları algılamaması bir sorunken, aynı yüzü tanımaması ise diğer bir sorun. Zira bazı kullanıcılar FaceID’nin tam randımanlı olarak çalışmadığından şikayetçi. YouTube’ta bu tarzda pek çok video bulmanız mümkün.

Geçtiğimiz günlerde bir bayan kullanıcı, yaptığı makyaj sonrasında FaceID’nin yüzünü tanımadığından şikayet etmişti. Bu durum özellikle kış aylarında önemli bir sorun olabilir. Zira kafanızda bere, boynunuzda atkı varken, FaceID’nin sizi tanımaması, işin rengini bozacak türden.

Sonuç olarak FaceID’nin tek başına geçerli bir sistem olmadığı son derece açık. Henüz iPhone X yeni satışa sunuldu ve sistem hakkında yüzlerce şikayet mevcut. Muhtemelen kullanıcı sayısı arttıkça bu şikayetlerin sayısı da artacaktır. Öyle ya da böyle FaceID’nin fazla şişirilmiş bir balon olması muhtemel görünüyor.

İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER