Facebook’tan Uygulamaları Toplu Kaldırmak

07.04.2018

122 Kişi Okumuş

0 Yorum

Skandallar sonrası Facebook güven tazeleme peşinde ve uygulamalar için kolaylıklar getirdi. Buna göre Facebook hesabınıza bağlı uygulamaların bağlantısını kesmek çok daha kolay hale getirildi.

Facebook, 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin Cambridge Analytica’ya akıp gittiği veri skandalının ardından yeni bir işlev daha sundu. Üçüncü parti uygulamaları artık topluca kaldırmanız mümkün.

Yaşananların ardından hala Facebook kullanmayı sürdürüyorsanız, hangi uygulamaların verilerinize ulaşabildiğini kontrol etmenizde fayda var. Hesabınıza bağlı uygulamaları şimdiye kadar tek tek kaldırmanız gerekiyordu. Facebook, bu sorunu geç de olsa çözdü ve daha kolay bir seçenek sunmaya başladı.

Bu Temizlik Neden?

Üçüncü parti uygulamalar, her zaman göründükleri gibi değiller. Cambridge Analytica’nın milyonlarca kullanıcının verisine “thisisyourdigitallife” adlı bir kişilik testi yoluyla ulaştığı biliniyor. Uygulama, teste katılan kullanıcıların arkadaşlarının da verilerini toplayarak Facebook’un platform kurallarını ihlal etmişti. Bu veriler daha sonra ABD seçimine katılacak olan seçmenlerin kafasını karıştıracak hedefli reklamlar göstermek için kullanıldı.

Uygulamaların bağlantısını kesmek, zaten toplanmış olan verilerinizi geri getirmeyecek. Yine de sık kullanmadığınız bir uygulamaya bilgileriniz gereksiz biçimde sunmamak için ayarları gözden geçirmenizde fayda var.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER