Facebook Dijital Paraya El Attı

Bazıları geleceğin parası olarak dijital para, sanal para gibi isimler ile ifade edilen parayı görüyor. Dev firmalar da dijital para konusuna ilgisiz kalmıyor. Son olarak Facebook dijital para konusuna girebileceğinin sinyalini verdi.

Aslında Facebook tarafından kendi platformunda dahi dijital para için yasak geldiğini biliyoruz. Ama Facebook için dijital para kelimesini b kez kendi geliştirmek istediği için sık sık duyacağız gibi görünüyor. Facebook, yeni rapora göre kendi dijital para birimini geliştirmeye başlamış bile.

Açıklama Facebook’taki bağlantılarını kaynak gösteren Bloomberg tarafından geldi. Buna göre firma, bir tür “stablecoin” geliştirmeye başladı. Detaylarda ise geliştirilmekte olan dijital paranın ABD dolarına bağlı olacağını ve teoride Bitcoin gibi sert fiyat dalgalanmaları yaşamaması için çalışıldığı söyleniyor. Makalede sözü geçen Facebook tarafından geliştirilen  yeni para birimi, WhatsApp gibi hizmetler üzerinden para aktarımını kolaylaştıracağına dikkat çekiliyor. Gizlilik skandalları gibi konularla oldukça başı ağruyan Facebook’un bu konuda başarısı da merak konusu olmuyor değil. Çünkü yaşanan skandallar sonrası kullanıcıların firmaya parasını emanet edip etmeyeceği konusunda endişeler yaşanıyor.

Firma yaptığı açıklamada “küçük bir takımın” birçok farklı işlevi denediğini ve şu an paylaşacak başka bir şey olmadığını söyledi. Bloomberg’e göre Facebook’un dijital para hizmeti, ilk olarak Hindistan’da kullanıma sunulabilir. Facebook’taki bağlantılarını kaynak gösteren Bloomberg’e göre firma, bir tür “stablecoin” geliştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir