Facebook Bir Sızıntı Daha Yaşadı

Kullanıcı sayısı artan Facebook saldırılara da maruz kalıyor. Son olarak Facebook fotoğraflarını önemli bir tehlikeye maruz kalmış olabileceği ifade edildi. Keşfedilen Facebook açığı ile milyonlarca kullanıcı fotoğrafının üçüncü parti uygulamalara sızdırılmış olabileceği ifade ediliyor.

Artan kullanıcı sayısı ile son zamanlarda Facebook‘un skandalları fazlaca duyulmaya başlandı. Facebook son ay skandalında da fotoğraf API’sında bulunan bir hatanın 6,8 milyon kullanıcının fotoğraflarını üçüncü parti uygulamalara açmış olabileceği haberi ile kullanıcılarını üzdü.

Ortaya çıkan sorun Facebook Login’i etkiliyor ve, üçüncü parti uygulamaların fotoğraflarınıza ulaşmasına izin verebiliyor.  Aslında bu uygulamaların sadece zaman tünelinde paylaşılmakta olan fotoğraflara ulaşması bekleniyor. Oysa karşılaşılan soruna göre;  yüklenen, ancak bir sebeple yüklenmeyen fotoğraflara da erişim sunmuş olabileceği ifade ediliyor. Bu durumdan Marketplace for Facebook ve Facebook Stories’deki fotoğrafların etkilenmiş olabileceği söyleniyor.

Facebook Fotoğraf Sızıntıları Bitmiyor

Açıklama yapmak durumunda kalan Facebook’a göre bu sorun, 13 Eylül ile 25 Eylül arasında yaşanmış. Facebook sorunun onarıldığını belirtse bile onarım tarihine dek 1.500 üçüncü parti uygulama, fotoğraflara erişim sağlamış olabilir. Facebook yaşanan bu durumdan dolayı ve sızıntı nedeni yine özür diliyor. Ayrıca, uygulama geliştiricileri için bu sorundan etkilendiklerini anlamalarını sağlayacak araçlar sunacaklarını da açıkladı. Üstelik Facebook, geliştiricilerle çalışıp etkilenen kullanıcılardaki fotoğrafları sileceğinin garantisini verdi.

Bunun için sosyal dev Facebook, etkilenmiş olabilecek kullanıcılara bir uyarı göndererek hangi üçüncü parti uygulamaların soruna yol açmış olabileceğini bildirecek. Bu sorun dahi Faceebook ile bu tür sızıntıların sıkça yaşanabileceğini ve kullanıcı verisini korumakta yetersiz kaldığını bir kez daha gösterdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir