Excel’de Bazı Formül Kullanımları – 1

15.04.2018

171 Kişi Okumuş

0 Yorum

Microsoft Excel ile kullanabileceğiniz formüller işlerinizi bir hayli kolaylaştırabilir. Bunlar arasında en fazla ihtiyacınız olabilecekleri açıklıyoruz.

Excel formüllerinin yazımı için fonksiyonlar kullanılır. Kullanılması basit olan fonksiyonların kullanımı ile basit formüller, kullanılması zor ve karmaşık olan fonksiyonlar ile de zor formüller yazılır. Fonksiyonlar sayesinde çalışma sayfamızdaki veriler üzerinde kontrol ve karşılaştırmaları hızlı ve hatasız şekilde yapabiliriz. Excel formül örneklerini inceleyerek formüller konusunda takıldığınız yerleri öğrenirsiniz.

Excel’de en çok kullanılan fonksiyonlar genellikle bellidir. Bunlar metin fonksiyonları, karşılaştırma fonksiyonları, matematiksel fonksiyonlardır. Birkaç tane basit fonksiyon kullanarak formül yazalım.

Birleştir fonksiyonu birden fazla verinin birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Birleştir fonksiyonunun kullanımı kolaydır. BİRLEŞTİR (metin1;metin2; …) şeklinde kullanımı vardır. Toplam 255 tane veri (hücre) bu fonksiyon ile birleştirilebilir. Excel formül örnekleri incelendiğinde çoğu fonksiyonun nasıl yazılması gerektiği öğrenilir.

=TOPLA(B2:B13,C5) Yan taraftaki formül B2 ile B13 arasında kalan bütün hücreleri toplar bunlara ek olarak C5 hücresini toplama katar.

=ETOPLA(D2:D17;”>40″;D2:D17) Yandaki formülde toplama işlemi yaptırılıyor. Sadece belli şarta uyanların toplanması sağlanıyor. Toplama işlemine D2 ile D17 arasındaki hücrelerden 40’dan büyük olanlar katılıyor.

=BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(A2:A16) Yandaki formülde A2 hücresi ile A16 hücresi arasında boş olmayan hücrelerin sayısı bulunuyor.

=EĞERSAY(E2:E17;1) Yandaki formülde E2 hücresi ile E17 hücresi arasında değeri 1 olan hücrelerin sayısını bulunuyor. =EĞERSAY(E2:E17;”>2″) aynı formülde karşılaştırma işlemi de yapılarak sonuca göre saydırma yaptırabiliriz. Notların 2’den büyük olanlarının sayılmasını istersek =EĞERSAY(E2:E17;”>2″) diye formül yazmamız yeterli olacaktır.

EĞERSAY fonksiyonu kullanımı için iki değişken girilmesi gerekiyor. İki değişkenin girilmesi ile fonksiyon çalışacaktır. Birincisi kontrol edilmesi gereken hücrelerin adresi, ikincisi ise ölçüt değeridir. Bu iki bilginin girilmesi ile fonksiyon kontrol işlemini yaparak sonuç üretecektir.

EĞERSAY fonksiyonu ile bir koşul verilerek o koşula uyanların sayısı bulunmaktadır. Birden çok koşulun aynı anda gerçekleşmesi gereken durumlar söz konusu olduğunda ise ÇOKEĞERSAY fonksiyonu kullanılmalıdır. Excel formülleri resimli anlatım a örnek olması için ÇOKEĞERSAY fonksiyonu kullanımını görelim.

ÇOKEĞERSAY fonksiyonu ile birden çok şarta uyan hücrelerin sayısını bulmamız kolay olacaktır. Örneğimizde ÇOKEĞERSAY fonksiyonunu =ÇOKEĞERSAY(A2:A33;”8A”;E2:E33;1) şeklinde kullanarak sınıfı 8A olanlar ve notu 1 olanların kaç tane olduğunu saydırdık.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER