En İyi Linux Uygulama ve Araçları

10.06.2017

259 Kişi Okumuş

0 Yorum

Dünyadaki sunucuların yüzde yetmişine hayat veren, bilim insanlarının, yazılımcıların ve şirketlerin gözdesi Linux’ün farklı kategorilerdeki en iyi uygulamalarını sizler için derledik.

Linux, Windows ve MacOs’un aksine tek bir sürümden oluşmuyor. Birçok geliştirici Linux çekirdeği üzerinde kendi geliştirdikleri “kabuk” aracılığıyla, farklı amaçlar için kendi Linux işletim sistemi sürümlerini piyasaya sürebiliyorlar. Durum böyle olunca da sunuculardan televizyon sistemlerine, masaüstü bilgisayarlardan cep telefonlarına kadar geniş bir yelpazeye hayat veren çeşitli Linux’lerle uyumlu uygulamalar da oldukça çeşitli.

VERİMLİLİK ARAÇLARI

Çoğumuzun hayatı masa başında, bilgisayar başında çalışarak geçiyor. Bu çalışma süresindeki verimliliğimizi azaltacak ve dikkatimizi dağıtacak uygulamaları zaten biliyorsunuz. O halde işleri hızlandıracak uygulamalarla başlayalım..

SYNAPSE

İlk tanıtacağımız verimlilik uygulaması Synapse, bir uygulama başlatıcı. Basit bir arama çubuğundan oluşan Synapse, uygulamalarınızı ve dosyalarınızı buluyor ve çalıştırıyor. Uygulamalarınıza iki harften oluşan kısa yollar atamanıza olanak sağlayan Synapse ile terminal komutları kullanabiliyor, istediğiniz şarkıyı çalabiliyor bilgisayarınızı yeniden başlatabiliyorsunuz. Bilgisayarı klavye komutları ile kullanmanın sağladığı hıza alıştıkça Synapse’ın sayısız yardımcı komutlar listesine göz gezdirmek isteyeceksiniz.

KATE

Kate bir metin düzenleyici. Var olan tüm metin dosyalarını açıyor, satırları numaralandırıyor ve farklı dillerde yazım yanlışlarının altını çiziyor. Yetmedi mi? Kate ile kod da yazabiliyorsunuz. Yazdığınız kodları, yazmaya başladığınız andan itibaren analiz ederek, size önerilerde bulunuyor, bulunduğunuz satırın sonunu otomatik tamamlıyor. Daha da mı? Sıralı listeleri ve başlıkları tek tıklamayla küçültebiliyor. 2GB üzerindeki dosyaları sorunsuzca açıyor. Bu özellikler Kate’i Linux kurduğunuzda ilk yüklemeniz gereken uygulamalar sıralamasında üst sıralara taşıyor.

AUTOKEY

Text Expansion – metin genişletme uygulamaları verimlilik alanında yeni yeni boy göstermeye başladı. Gün içerisinde yaptığınız sıkıcı tekrarları bir düşünün; birbirinin aynı eposta cevapları, banka talimatları ya da bir paragraflık kodu sadece birkaç tuşa basarak yazabilmeyi sağlıyor bu uygulamalar. AutoKey’de bu uygulamaların en iyilerinden biri. Sıklıkla yazdığınız yazıları bir kez tanımlamanız ve bu yazıların gerekli parametrelerini değiştirerek tekrar oluşturulabilmesi için gereken kuralları belirlemeniz yeterli. AutoKey’e alıştığınızda size kazandırdığı saatlere şaşıracaksınız.

LIBREOFFICE

Birçok Linux türünde ön yüklü olarak gelen LibreOffice, şüphesiz en iyi açık kaynaklı ofis uygulamalar paketi. Yazı aracı Writer, hesaplama ve tablolar için Calc, çizimler için Draw ve sunumlar için Impress adlı uygulamaları içeren LibreOffice, diğer açık kaynaklı ofis uygulamalarının aksine, Microsoft Office ile oluşturulmuş dosyalar ile de tam uyumluluk sağlıyor.

MÜZİK FOTOĞRAF VE VİDEO UYGULAMALARI

VLC

Video oynatma programlarını VLC’den önce ve sonra diye ayırabiliriz. VLC, çözücü/codec kurulumuna gerek duymayan, format ve altyazı sorunları yaşatmayan sorunsuz bir medya oynatıcı. Videoyu türüne, sıkıştırma formatına ve çözünürlüğüne bakmaksızın oynatan VLC’nin, Linux sürümünde komut yazabilme seçeneği de var. Linux dağıtımlarında sıklıkla karşılaştığımız Mplayer’ın yarattığı sorunlardan sıkılanlar için çare VLC.

DIGIKAM VE SHOTVVELL

Linux’taki favori fotoğraf işleme uygulamamız digiKam. 300’den fazla RAW türü destekleyen uygulamada fotoğraflarınızı yan yana koyarak karşılaştırabiliyor farklı ton ve düzeltme araçlarıyla geliştirebiliyorsunuz. digiKam’in profesyonel yaklaşımı yerine daha basit bir fotoğraf uygulaması arıyorsanız Shotwell’i kullanabilirsiniz. Sıralama, kesme ve boyutlandırma işlerini hızlıca halleden Showtell ile Facebook, Instagram, Flickr ya da Picasa hesaplarınıza fotoğraf yükleyebiliyorsunuz.

GIMP

Photoshop’un henüz uğramadığı Linux diyarı için GIMP, Photoshop’un sunduklarının büyük bir kısmını vadeden başarılı ve ücretsiz bir alternatif. Tıpkı Photoshop’ta olduğu gibi katmanlarla çalışabiliyor, resme özel efektler ekleyebiliyor, fotoğrafları kesip yeniden boyutlandırabiliyorsunuz. Mac ve Windows sürümleri de bulunan GIMP’e Linux uygulama marketinden ya da “sudo apt-get install gimp” konsol komutuyla ulaşabilirsiniz.

CLEMENTINE

Offline müzik arşivinizi dinlemenin Linux’ta sayısız yolu var ama bu yolların en güzel görüneni Clementine. Kolay ve şık ara yüzü ile dikkat çeken bu uygulamanın ilginç özellikleri var. Clementine Dropbox ve Google Drive gibi bulut depolama alanındaki şarkıları çalabiliyor, bunları oynatma listesine aktarabiliyor. Şarkılarınızı taşınabilir cihazlarınızla eşleştiriyor. İnternet radyolarını oynatabiliyor. Albüm kapağı olmayan bilgileri eksik parçaları Last.fm ve Amazon veri tabanına bağlanarak güncelliyor. Clementine’ın en seveceğiniz özelliği ise akıllı cep telefonunuzla bilgisayarınıza uzaktan kumanda edilebilmek olacak.

SPOTIFY

Müziğini online dinlemeyi tercih ediyorsanız, bu alanda Spotify rakipsiz. Dinlediğiniz müzikleri analiz ederek seveceğinizi düşündüğü müzikleri öneren, çalma listeleri oluşturan Spotify, müzik tutkunlarının olmazsa olmazlarından. Müzik aralarında reklam dinlemek istemiyorsanız, ayda 9,99TL’ye premium sürümüne geçebiliyorsunuz. Premium Spotify yüksek kalitede müzik ve çevrimdışı dinleme gibi özelliklere sahip.

İNTERNET ARAÇLARI

CHROMIUM

Google Chrome ile birlikte geliştirilen internet tarayıcısı Chromium, kuzeni Chrome’un sahip olduğu bütün özelliklere sahip. Üstelik açık kaynaklı yapısı sayesinde Chrome’dan daha geniş bir eklenti kütüphanesine sahip oluyor ve kaynak kodlarına müdahale ederek tarayıcının istediğiniz yerini değiştirebiliyorsunuz. Flash gibi güvenliği sorgulanabilir bazı eklentiler de Chromium’da otomatik olarak kapatılmış halde.

SKYPE

Skype, video görüşmelerinin ve konferanslarının tartışmasız lideri. 280 milyon aktif kullanıcının her ay iki milyar dakika sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirdiği Skype, platformlar arası görüşmelere de izin veriyor. Alternatif olarak, Google Hangouts’u ya da sadece Linux kullanıcılarıyla çalışıyor ve görüşüyorsanız, Pidgin’ı tercih edebilirsiniz.

DROPBOX

Bugünlerde hepimiz birkaç cihaz arasında geçiş yapıp, çalışmanın sekteye uğramaması için dosyalarımızı bir jonglör gibi oradan oraya taşıyoruz. Bunun gibi bir senaryoda ortak bir dosya havuzu, yani bir depolama alanı kullanmak en doğrusu. Linux işletim sistemlerinde Dropbox bu iş için biçilmiş kaftan. Bu popüler uygulama sayesinde farklı altyapılarda çalıştığınız dosyalarınız tüm cihazlarınızla otomatik eşleniyor. Dropbox’un 2GB’lık ücretsiz depolama alanını küçük ücretlerle artırabiliyorsunuz.

DELUGE

Büyük bir dosya indirmek istiyorsunuz ama internetiniz bunu gün içinde indirmek için yeterince hızlı değil. Dosyaları birden fazla kaynaktan indirebilmek ve yarım kalan indirmeleri sürdürmek için ihtiyaç duyacağınız uygulama Deluge. Popüler dosya takas sistemi Torrent’e de bağlanabilen uygulamayı, web tarayıcınız üzerinden indirdiğiniz dosyalar için de kullanabiliyorsunuz.

CRASHPLAN

Bilgisayar dünyasında hepimizin başından geçen acı tecrübe, sistemin çökmesi ve dosyalarımızın “uçmasıdır.” Bu acı tecrübe eğer bir yedeklemeniz yoksa (bütün dosyaları yeniden oluştururken) daha da acı bir hal alabiliyor. Sabit bir harici disk alarak elle yedekleme yapmak her zaman bir seçenek. CrashPlan ise bu işi internet üzerindeki bulut depolama sistemiyle otomatik olarak yapan bir uygulama. Yedeklemek istediğiniz dosyaları periyodik olarak arşivleyen CrashPlan, tüm dosyalarınızı şifreleyerek saklıyor. Bir kez kurun ve çalıştığını bile unutun. Olası bir veri kaybı sonrasında sisteminizi yeniden kurarken bu uygulamayı kurmuş olduğunuz için kendinize teşekkür edeceksiniz.

SİSTEM VE UYUMLULUK UYGULAMALARI

PEAZIP

Linux’un en güzel özelliklerinden biri de güçlü komut istemcisine sahip olması. Bilgisayarınızı grafik ara yüz yerine komutlarla kullanmak biraz çağ dışı gibi görünebilir ama bunun sağladığı hız ve keskinlik yadsınamaz. PeaZip komut istemcisi üzerinden kullanabileceğiniz bir sıkıştırma aracı. 130’dan fazla arşiv türünü tanıyan uygulamanın, pek ihtiyaç duymayacağınız bir ara yüzü de var.

WINE

Linux’un açık kaynak kodlu yapısı tam size göre. İşinizi hızlıca görüyor, virüs derdi yok, sistemi istediğiniz gibi modifiye etmenize izin veriyor. Ama sadece Windows’ta çalışan bir uygulamayı örneğin fenomen oyun World of Warcraft’ı çalıştırmıyor. Bu durumda devreye Wine giriyor. Popüler Windows uygulamalarını Linux üzerinde çalıştıran Wine, sıklıkla güncellenen bir uygulama veri tabanına sahip. Bu veri tabanından indireceğiniz birkaç dosya aracılığıyla Windows uygulamanızı Linux üzerinde sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

VIRTUALBOX

Wine Windows uygulamalarını Linux üzerinde çalıştırmak için harika bir uygulama ama gönüllülük esasıyla çalıştığı için her uygulamayı çalıştıracak dosyaları bulmanız mümkün değil. Wine’ın altından kalkamadığı Windows uygulamaları içinse VirtualBox devreye giriyor. VirutalBox, Linux masaüstünüzdeki bir pencere içerisinde istediğiniz Windows sürümünü çalıştırmanıza olanak veriyor. İsterseniz eski Windows sürümlerinden birini kurup nostaljik oyunları oynayabilir, isterseniz son sürüm Windows 10 ile birlikte çalışabilirsiniz.

UNDISTRACT-ME

Uzun süreceğini bildiğiniz bir komut girdiniz (örneğin bir kod derlemesi yapıyorsunuz) ve komutun bitmesini beklerken internette bir gezintiye çıktınız. Undistract-me, son girdiğiniz komutları inceliyor ve işlem on saniyeden fazla sürerse sizi otomatik olarak uyarıyor. Derleme, render ve video işleme komutları gibi uzun süreli komutlarla haşır neşir olanlar için küçük ama hayat kurtarıcı bir uygulama.

POWERTOP

Dizüstü bilgisayarınızda Linux dağıtımlarından birini kullanıyorsanız bu uygulamayı seveceksiniz. Pilinizin nasıl harcandığını detaylı bir şekilde inceleyen Powertop, en çok pil tüketen uygulamaları da ifşa ediyor. Gelişmiş güç kaynağı yönetimi sayesinde dizüstü bilgisayarda “lüzumsuz” ne varsa söndüren Powertop, çalıştığı bilgisayarların daha az ısınmasını sağlıyor.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER