Dünden Bugüne Windows İşletim Sistemi

İşletim sistemleri alanında elde ettiği başarı ile Microsoft özellikle Windows sürümleri ile tekel oldu. Şu an tüm dünyada en fazla kullanılan işletim Sistemi yazılımı Windows dersek yalan olmaz. İlk Windows kelimesinin kullanıldığı 1983 yılından bu yana çok zaman geçti bugün bilgisayar dünyasında Windwows kelimesini bilmeyen kalmadı.

İlk kez Windows kelimesi 1983 Yılında kullanıldı ve bu tarihte beta sürümü çıkarıldı. Ancak kullanıcılar tarafından kullanılabilir anlamda Windows ilk kez 20 Kasım 1985 tarihinde satışa çıkarılmıştır.

Windows kısaca Microsoft firmasının üretmiş olduğu işletim sistemine verilen isimdir. Kullanışlı grafik ara yüzler, görsel iletiler kullanır. Programları çalıştırmak, komut vermek gibi işlemler yapılabilen, hızlı işlem gerçekleştirebilme kolaylığı sağlamaktadır.

Toplum içerisindeki en büyük özelliği kolay öğrenilebilir olmasıdır. Bu kolaylık sayesinde en çok kullanılan sistem olmuştur. Windows´un şu ana kadar birçok sürümleri çıkarılmıştır. Bunlar sırasıyla;

Windows 1.0 | 20 Kasım 1985

Windows 1.0

Microsoft’un ilk Windows sürümüdür. Satış bakımından pek başarılı olamamış ve yeterli görülmemiş. Bu sürümle ilk kez Paint gibi önemli programlar kullanılabilmiştir.

Windows 2.0 | Kasım 1987

Windows 2.0

Windows 1.0 üzerine geliştirildi ve bu sürümle birlikte Word ve Excel programları kullanılabilmiştir.

Windows 3.0 | 22 Mayıs 1990

Windows 3.0

Bilgisayar oyunlarının işletim sisteminde ilk kez çıktığı sürüm olmuştur. Bundan önceki sürümlerle kıyaslandığı zaman çok büyük bir başarı elde etmiş ve kullanıcıların arasında beğeni kazanmıştır. Satış olaraktan diğer sürümlere göre başarılıdır.

Windows 95 | 24 Ağustos 1995

Windows 95

Yapılan ilk 32 bit Windows sürümüdür. Başlat menüsü ve Internet Explorer özelliği eklenmiştir. Bu sayede kullanıcılar aşırı kolaylık sağlamış ve tercih etmişlerdir. Adının 95 olmasının nedeni de çıktığı yılı temsil etmektedir.

Windows 98 | 25 Haziran 1998

Windows 98

Bu sürümde internet hizmeti geliştirilmiş ve kullanımı kolaylaştırılmıştır. Hızlı başlatma özelliği eklenmiştir ve dışarıdan aygıt bağlanılabilmiştir. TV izleme olanağı da sunmuş ve ilgi görmüştür.

Windows ME | 24 Eylül 2000

Windows ME

2000 yılında çıkan ve çıktığı yıla göre adlandırılan sürümü olan Windows Milennium Edition, Windows 98’deki tüm birçok sorunun onarıldığı bir sürüm olmasına rağmen en sevilmeyen işletim sistemi olmuştur. Çok karşılaşılan bir sorun olan bilgisayarın çökmesi durumları içinde geri yükleme özelliği vardır.  Movie Maker ve Media Player programları bu sürümde kullanılmaya başlamıştır.

Windows XP | 25 Ekim 2001

Windows XP

Yine Microsoft un ürettiği kişisel bilgisayarların haricinde sunucular için de geliştirilmiştir. En iyi işletim sistemi olarak görülmektedir.  Programlarda ve sürümde kullanılan birçok sahte programlar engellenmiştir ve satış oranı çok yüksek olmuştur. Uzaktan Erişim ve Kullanıcı Hesapları gibi yeni özellikler eklenmiştir.

Windows Vista | 30 Ocak 2007

Windows Vista

Bence Microsoft’un en başarısız işletim sistemi olmuştur. Aero adında saydam ara yüz kullanılmış ama pek beğenilmemiştir. Windows kenar çubuğu kullanılmıştır. Birçok programda sıkıntı çıkarmış ve uyumsuzluğu yüzünden tercih edilmemişti. Service Pack 1 ve 2 yapılmıştı ama sorunlar neredeyse hiç çözülmemişti.

Windows 7 | 25 Ekim 2009

Windows 7

Bu sürüm ilk kez geliştirilme özelliğine sahip olan bi sürümdür. Kullanıcıların karşılaştığı sorunları güncellemelerle düzeltmişlerdir. 2009 yılında yayınlanan sürüm halen daha yaygın olarak kullanılıyor. Adında 7 olmasının sebebi de sürülen 7’ci sürüm olmasıdır.

Windows 8 | 26 Ekim 2012

Windows 8

Metro ara yüzü ile dikkat çeken bir sürümdür ve çok değişik uygulama mağazası vardır. Diğer kullanımlardan farklı olduğu için pek tercih edilmedi. Hatta başlat menüsü olmadığı için bende kullanmakta zorluk çektim ve kullanıcılarda genelde memnun kalmadılar.

Windows 8.1 | 26 Ekim 2012

Windows 8.1

Windows 8’deki sorunları çözerek sürülen yeni sürümdür. Kullanıcıların yaygın olarak kullandığı başlat menüsü geri gelmiştir. Biraz daha kullanışlıdır ama bir Windows 7 olamamıştır ve bu durum satışlarda da belli olmaktadır.

Windows 10 | 1 Ekim 2014

Windows 10

Şu ana kadar çıkan en son Windows sürümüdür, Başlat menüsü vardır. Metro ara yüzü kullanılmaktadır ve kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Pek çok yenilikleri vardır ve şuana kadar en gelişmiş sürümüdür. Windows 7 sonrasında tercih edebildiğim en hızlı ve pratik sürümdür. Kullanıcılar arasında da satış oranı iyi olduğundan beğenildiği görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir