Apple da Başarısız Ürünler Yapıyor

Teknoloji devi Apple, her ürünü için başarılı olmuyor. Apple da yıllardır başarısız ürünler de diğer firmalardan geri kalmıyor. İşte Apple tarafından üretilen ama başarısız ürünler olarak bilinenler.

Yeni ürünler geliştirmekte ve yenilikçi yapısı ile öncü olan Apple, yıllar önce piyasaya birbirinden ilginç ürünler sürerken başarısız ürünler de üretmiş. Bu başarısız ürünler özellikle Steve Jobs’un şirketten ayrıldığı döneme isabet etmiş. Birçok ürün denemesi yapan Apple’ın, başarı elde etmesi de belki buradan geliyor. İşte Apple başarısız ürünleri:

QuickTake 100

Apple Başarısız Ürünler

Apple’ın dijital kamera dünyasına giriş çabası olan QuickTake 100, 800 dolardan ucuza satışa sunulsa da beklenen satış rakamlarını yakalayamadı.

Apple II Graphics Tablet

Apple Başarısız Ürünler

1979’da çıkan masaüstü bilgisayar Apple II için üretilen bu çizim tableti, hem bazı sorunlarla gelmişti, hem de yaklaşık 650 dolarlık fiyatıyla pek ucuz değildi.

iPod çorabı

Apple Başarısız Ürünler

Apple’ın elektronik cihazınızı “soğuktan korumak” için bir çorap üretmesine anlam vermek gerçekten zor. 29 dolara satılan iPod kış giysileri, 8 sene piyasada kaldı ama hiçbir zaman beklenen başarıya ulaşamadı.

Apple Pippin

Apple Başarısız Ürünler

Rakiplerinin ayak izlerini takip etmek isteyen Apple’ın oyun konsolu, sadece 42.000 satılarak başarısız olmuştu.

Macintosh TV

Apple Başarısız Ürünler

Masaüstü bilgisayarla TV’yi bir araya getirmek isteyen bu cihaz, 2.000 doların üzerinde bir fiyata sahipti ve kötü performansıyla sadece 10.000 birim satabildi.

Apple Newton MessagePad

Apple Başarısız Ürünler

John Sculley’in CEO’luk döneminde çıkan başarısız ürünlerden biri olan Apple Newton MessagePad, el yazısını tanıyan ilk dokunmatik tüketici cihazı olacaktı. Tabi 50.000 satıp, başarısız olmasaydı…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir