WordPress Htaccess Dosyası

WordPress Htaccess Dosyası

Htaccess dosyası tüm web siteleri için önemli bir dosyadır. Elbette WordPress kurulu olan siteler için de ayrı bir önemi bulunuyor.

WordPress, blog sistemleri söz konusu olduğunda fiili liderdir. Daha genel bir deyimle içerik yönetim sistemi (CMS) olarak anılsa da, WordPress temelde blog yönetimidir. Ne kadar popüler olduğuna bakılırsa, çoğu web geliştiricisi henüz zaten rastlamadılarsa, WordPress ile kariyerinde en az bir kez karşılaşırlar. Ancak geliştiricilerin bir bölümünde ortak gözetim, WordPress ile birlikte verilen WordPress htaccess dosyasıdır. Bugünün rehberinde WordPress’ htaccess dosyasının ne olduğunu, ne yaptığını ve nasıl oluşturulacağını göstermeyi amaçlıyoruz.

WordPress htaccess dosyası nedir?

.htaccess dosyasının tam olarak ne olduğunu bilmiyorsanız, onu ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bunun için iyi bir neden .htaccess dosyasının varsayılan olarak projenizin kök dizininde gizli olmasıdır. Tabi eğer bu mevcut olduğundadır, her zaman böyle değildir.

.htaccess dosyası WordPress’e özgü bir şey değildir. Aslında, Apache Web Sunucusu kullanan herhangi bir site .htaccess dosyasını koyabilirsiniz. Htaccess, sunucu için bir yapılandırma dosyasıdır. Web sunucusu, web sitesi başlatıldığında her .htaccess dosyasını arar ve dosya proje kök dizininde bulunuyorsa çalıştırır.

.htaccess dosyasının amacı, Apache Web Sunucusunun belirli ayarlarını yeniden yapılandırmaktır. Bu nedenle, sunucunun belirli özelliklerini açıp kapatırken yararlı olacağı söylenebilir. Örneğin, .htaccess dosyasının tipik bir kullanım durumu, www olamayan URL’lerinden www URL’lerine veya tam tersi yönde yönlendirme oluşturmaktır. Diğer kullanımlarının arasında, belirli dosyalar için ayrıcalıkların belirlenmesi, botların engellenmesi veya MIME türleri eklenmesi sayılabilir. WordPress’in güvenlik ayarlarını yapılandırırken de faydalıdır. Bu özellikler WordPress gelişimi sırasında kullanışlıdır, çünkü bu ayarlardan bazılarını ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde yapılandırmanız gerekir.

Varsayılan WordPress Htaccess Dosyasını Oluşturma

İndirdiğinizde ve Apache web sunucusuna WordPress’i kurduğunuzda, varsayılan olarak bir .htaccess dosyası gelmelidir. Bu dosya gizlidir, bu nedenle görmek için dosya sisteminizin ‘Gizli Dosyaları Göster’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Farklı sistemlerde .htaccess dosyasının nasıl bulunacağını öğrenmelisiniz. vardır. Ancak, nadiren de olsa, WordPress kurulumunuz .htaccess dosyasını içermeyebilir veya istemeden silinmiş olabilir. Durum buysa, .htaccess dosyasını manuel olarak oluşturmanız önerilir.

Aşağıdaki talimatlar Hostinger Dosya yöneticisinde .htaccess dosyasının nasıl oluşturulacağını gösterir. Bununla birlikte, işlem cPanel’de benzer veya aynıdır. Bilgisayarınızda .htaccess dosyası oluşturabilir ve FTP istemcisini kullanarak web sunucusuna yükleyebilirsiniz.

.htaccess dosyasını Hostinger dosya yöneticisini kullanarak oluşturmak için, WordPress kurulumunuzun kök dizinine gidin. Genellikle, bu dizinin adı public_html’dir. İçeri girdikten sonra, yeni bir metin dosyası oluşturun ve .htaccess olarak adlandırın.

Dosyayı herhangi bir metin düzenleyicisinde açın. .htaccess dosyası, web sunucusunun varsayılan ayarlarını belirleyen birkaç kod satırı içerir. Varsayılan WordPress htaccess dosyası şu şekilde görünür:

# BEGIN WordPress
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
# END WordPress

Bu kodu kopyalayıp yeni oluşturulan .htaccess dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Dosyayı kaydedin ve çıkın.

Böylece kendi .htaccess dosyanızı oluşturdunuz. Şimdi doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için sitenizi ziyaret edin. WordPress htaccess dosyasındaki yanlış kodlar genellikle 500 internal server hatasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir