2016 Yılı İçin En İyi Açık Kaynak Kod Projeler

19.01.2017

253 Kişi Okumuş

0 Yorum

Yazılım arayışında başvurduğumuz yerlerin başında OpenSource.com geliyor. Bu platform üzerinde 2016’nin en iyi açık kaynak kodlu projeleri açıklandı. 

Açık kaynak dünyasının en iyi projelerini merak mı ediyorsunuz? OpenSource.com, 2016 yılında geliştirilen, ev ve profesyonel kullanıcılara hitap eden en iyi açık kaynak kodlu projeleri sıraladı. İşte o projeler!

Atom
Atom, GitHub tarafından geliştirilen “hackable” bir metin editörü.

Hafif yapısı, içerisine birçok eklenti kurulabiliyor olması, birçok dilin sözdizimi yapısını öntanımlı olarak desteklemesi, git version kontrol sistemi ile kolayca entegre olabilmesi ve IDE’ye yakın özellikler sunuyor olması özellikle yazılım geliştiriciler tarafından bir tercih haline geldi.

Atom’un Windows, Linux ve Mac için sürümleri bulunuyor:

https://atom.io/

Eclipse CHE
Birçoğumuzun bildiği Eclipse ise müthiş bir atılım yaptı ve yeni jenerasyon web tabanlı IDE teknolojisi olan Eclipse CHE’yi 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu uygulamaları arasına sokmayı başardı.

Eclipse CHE’nin sunduğu avantajlardan en büyüğü şüphesiz, cloud ortamında IDE kullanabiliyor olmanızdır. Yazılım geliştiricilerin birçoğunun kimi zaman başını ağrıtan, IDE’lerin konfigürasyon aşamasında yarattığı sıkıntıları da böylece minimuma indirmiş olacak.

https://www.eclipse.org/che/

FreeCAD
FreeCAD, Python programlama dili ile geliştirilmiş olan, açık kaynak kodlu ücretsiz bir AutoCAD alternatifi.

AutoCAD’e lisans ücreti ödemek istemeyen kişiler için şu anda en iyi alternatif olarak duruyor.

FreeCAD’in Windows, Linux ve Mac sürümleri bulunuyor.

http://www.freecadweb.org/

GNUCash
GNUCash ise 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu muhasebe uygulaması seçildi. Ücretli muadillerine göre de oldukça fazla özellik içeren GNUCash’in Windows, Linux ve Mac sürümleri bulunuyor.

https://www.gnucash.org/

Kodi
Kodi, açık kaynak kodlu bir medya-merkezi uygulaması. Kodi ile müzik dinleyebilir, video oynatabilir, resim ve fotoğraflarını görüntüleyebilir, takip ettiğiniz diziler hakkında bilgi edinebilir, canlı yayınlara bağlanabilirsiniz (henüz Türkiye’deki kanallar yok).

Ayrıca geniş eklenti desteği, temanızı özelleştirebiliyor olmanız ve UPnP ile 2016’nın en iyi medya merkezi uygulaması seçildi.

Özellikle ev kullanıcıları için medya-merkezi olarak kullanılabilecek oldukça iyi bir uygulama.

Kodi’nin Android, Windows, Linux, Mac, iOS (Jailbreak’li) sürümleri bulunuyor:

https://kodi.tv/download/

MyCollab
MyCollab, açık kaynak kodlu bir CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulaması. MyCollab bu alanda bizlere Ultimate ve Community olmak üzere 2 seçenek sunuyor.

Hızlı yapısı, zengin özellikleri, büyük ve küçük iş yerleri için ölçeklenebilir olması, sürekli olarak güncelleme alıyor olması ve hem mobil hem de masaüstü sürümlerinin bulunması MyCollab’ı 2016’nın en iyi açık kaynak kodlu CRM uygulaması yapıyor.

MyCollab’ın web tarayıcı tabanlı olduğu için dilerseniz kendilerinin sağladığı hosting hizmetinden yararlanabilir, dilerseniz kendiniz sunucunuza indirip kurabilirsiniz.

https://community.mycollab.com/

OpenToonz
OpenToonz, açık kaynak kodlu, 2D animasyonlar yapabilmenize olanak tanıyan bir uygulama.

Özellikle animasyon ve 2D kurgu işleriyle ilgisini son zamanlarda oldukça üzerinde topladı ve 2016’nın en iyi 2D animasyon düzenleyicisi seçildi.

OpenToonz’un Windows, Linux ve Mac sürümü bulunuyor.

https://opentoonz.github.io

Roundcube
Muhtemelen bu uygulamayı çoğu kişi en az 1 defa da olsa görmüştür. Roundcube açık kaynak kodlu ve web tabanlı bir e-posta istemcisi.

Kolay kullanımı, zengin eklentileri ile 2016’nın en iyi web tabanlı e-posta istemcisi seçildi.

Web tabanlı olduğu için bir işletim sistemine bağımlılığı bulunmuyor:

https://roundcube.net/

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER